5.05.2020

Tadeusz Kościuszko – patron mojej szkoły

W tym roku nie udało się świętować Dnia Patrona Szkoły tak, jak zaplanowaliśmy. W dniu 24 marca, w rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym, wszyscy uczniowie mieli brać udział w konkursach wiedzy, plastycznym, pokazywać się na szkolnej scenie w przedstawieniu poświęconym patronowi. Większość z tych działań odbędzie się albo w terminie późniejszym, albo w nieco innej formie. Niektóre konkursy związane z postacią Tadeusza Kościuszki zostały przeprowadzone lub będą zorganizowane w najbliższym czasie, zawsze przy okazji rocznicy jakiegoś wydarzenia związanego z insurekcją kościuszkowską lub życiem naszego bohatera.
7 maja 1794 roku w obozie pod Połańcem Tadeusz Kościuszko jako najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej wydał Uniwersał Połaniecki, akt prawny, którego celem była poprawa sytuacji chłopów pańszczyźnianych. Jego pełna nazwa brzmiała: „Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych”.
Uczniowie klas młodszych tworzyli prace plastyczne, a klasa 5b przygotowała okolicznościowe prezentacje multimedialne.
Zapraszamy do ich obejrzenia. Jeśli któraś Wam się spodobała, dajcie „łapkę w górę” bezpośrednio w serwisie YouTube. Pozwoli to wybrać tę, która cieszyła się największym uznaniem.