9.11.2020

Dzień Origami

Podczas zajęć świetlicowych dzieci składały origami oraz dowiedziały się,
że 24 października przypadał Światowy Dzień Origami. Origami – sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, ale rozwinięta w Japonii, dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W 1797 roku została wydana w Japonii pierwsza książka o orgiami, a w Europie sztuka ta rozpowszechniła się po drugiej wojnie światowej. Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian origami, m.in modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów
z origami. Japończycy, uważają, że origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Wycisza emocje, uczy cierpliwości i pokonywania trudności.
Świetliki podczas zajęć wyczarowały z kwadratowych kartek papieru proste origami, składając: rybki, łabędzie, pieski. Technika origami wzbudziła u dzieci zainteresowanie, a możliwość stworzenia za każdym razem innej pracy dużo satysfakcji. Rezultat końcowy zależał od umiejętności i fantazji składającego.

Zapraszamy do galerii