Warsztaty profilaktyczne

W ramach działań profilaktycznych w dniu 22 stycznia 2020 roku w klasach V-VIII w Szkole Podstawowej w Czernichowie odbyły się warsztaty profilaktyczne na temat niebezpiecznych związków (dopalaczy), które prowadziła psycholog, trener z Centrum Szkoleń Profilaktycznych „Edukator” w Krakowie – Katarzyna Kudyba. Podczas zajęć poruszono kwestie istniejących substancji psychoaktywnych, ich działania oraz zdrowotnych i prawnych skutków przyjmowania. Przeprowadzone wśród uczniów ćwiczenia warsztatowe sprawiły, że każdy uczestnik poznał negatywne skutki psychiczne i fizyczne zażywania dopalaczy, narkotyków i picia alkoholu oraz specyfikę mechanizmu uzależnienia. Prowadząca przekazała wskazówki jak radzić sobie z presją rówieśniczą, stawiać granice i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. Wypowiedzi poparte były prezentacjami multimedialnymi.
Natomiast w klasach IV pani Kudyba przeprowadziła zajęcia warsztatowe poświęcone najszybciej rozwijającym się aplikacjom, grom komputerowym i serwisom społecznościowym oraz zagrożeniom związanym z ich niewłaściwym używaniem. Trenerka rozmawiała z uczniami na temat popularnych kanałów na YouTube, ich wpływie na odbiorców poprzez influencer marketing. Pobudzała uczniów do samokrytycyzmu w związku z funkcjonowaniem w mediach społecznościowych i zdobywania fejmu w Internecie. Wspólnie z uczestnikami określiła konsekwencje hejtu w sieci oraz m.in. umiejętność właściwego doboru przeglądanych i umieszczanych treści w Internecie, ilość czasu spędzanego w sieci oraz zasady, jakimi powinien się kierować użytkownik Internetu, aby być bezpiecznym i przyjaznym dla innych w wirtualnej przestrzeni.
Dzięki tym warsztatom uczniowie pozyskali szerszą wiedzę o substancjach psychoaktywnych i konsekwencjach niekontrolowanego użytkowania Internetu oraz zostali uwrażliwieni na specyfikę problemów związanych z dostępnością dopalaczy, narkotyków, alkoholu, gier komputerowych i mediów społecznościowych.