22.02.2021

Szachy w pierwszej klasie

Podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli swoją przygodę
z nabywaniem umiejętności gry w szachy.
Ta królewska gra rozwija pamięć i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawia koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, kierunków lewo – prawo. To żywa lekcja geometrii, która w sposób często dla ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce. Jeszcze ważniejszy jest wpływ szachów na psychikę dzieci. Grając w szachy dziecko uczy się radzić ze stresem i porażką, rozwija opanowanie, koncentrację, cierpliwość, wytrwałość i odwagę. Dziecko nabiera szacunku dla przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można lekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania wg zasad fair play. Wreszcie szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie.