4.01.2021

Bezpieczny wypoczynek

W bieżącym roku szkolnym zimowy wypoczynek dla wszystkich uczniów w całej Polsce odbędzie się w jednym terminie i potrwa od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Te ferie będą inne niż zwykle ze względu na panującą sytuację epidemiczną związaną z koronawirusem na całym świecie. Nie można jechać na narty lub kolonie, wylecieć do ciepłych krajów, iść na lodowisko, czy do kina. Wierzymy jednak, że uda się zorganizować ten czas w domu. Można te wolne chwile poświęcić na odkrywanie, eksperymentowanie lub po prostu realizację pasji i zainteresowań, rozwijanie wyobraźni czytając książki lub na wspólnej zabawie z rodzeństwem. Wiemy, że jesteście kreatywni i macie wiele ciekawych pomysłów, pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich.

W czasie ferii MEN rekomenduje, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek by mimo wszystko był to czas wesołego i bezpiecznego wypoczynku.

PAMIĘTAJ!

• Stosuj się do obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemicznego wywołanego wirusem SARS-CoV-2.
  • Spędzając czas w domu, nie siedź długo przed monitorem komputera, telewizorem, telefonem. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w świecie wirtualnym!
  • Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu.
  • Nie rozmawiaj z obcymi i nie wpuszczaj ich do domu.
  • Nie bierz od nieznajomych słodyczy.
  • Nie wsiadaj do samochodów osób nieznajomych.
  • Unikaj kontaktu z bezpańskimi zwierzętami.
  • Zawsze wybieraj bezpieczne miejsce do zabawy.
  • Wracaj o stałej porze do domu. Zawsze bądź w kontakcie ze znaną Ci osobą dorosłą (babcią, dziadkiem, rodzicami itp.)
  • Nie oddalaj się od miejsca zamieszkania bez wiedzy i zgody rodziców.
  • Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg lub zbiorników z wodą.
  • Nie doczepiaj sanek do samochodów.
  • Nie łącz mokrego śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami oraz nie celuj w twarz drugiej osoby.
  • Nie rzucaj śnieżkami w samochody.
  • Na łyżwach możesz jeździć jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.
  • Nie ślizgaj się po zamarzniętych stawach czy rzekach.
  • Nie strącaj zwisających z dachów sopli.
  • Pamiętaj o posiadaniu elementów odblaskowych.
  • Pamiętaj o higienicznym trybie życia: odpoczynek, wysiłek, sen, regularne odżywianie.
  • Zapamiętaj telefony alarmowe:

POLICJA – 997
STRAŻ POŻARNA – 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
NUMER RATUNKOWY – 112

Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący i ciekawy, dlatego zachęcamy do skorzystania z ofert przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Ferie z TVP więcej informacji

Akcja „Ferie bez nudy” więcej informacji

Ferie z Polskim Radiem więcej informacji

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii, w której sukcesywnie zamieszczane będą kolejne propozycje. Informacje na ten temat znajdują się również na profilach MEN w mediach społecznościowych.

Wszystkim uczniom i ich rodzinom życzymy aktywnych i bezpiecznych ferii zimowych!