25.10.2019

“Cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci” Spotkanie profilaktyczne z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Krzeszowicach

25 października 2019 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej wCzernichowie uczestniczyli w spotkaniu z sierżantem sztabowym panem Mariuszem Grobelnym z Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Tematem spotkania była cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci. Policjant scharakteryzował naszym uczniom, czym jest zjawisko cyberprzemocy, wymienił formy oraz zagrożenia z nim związane. Mówił o prześladowaniu w postaci nękania, straszenia, publikowania ośmieszających zdjęć i filmów, podawania się za kogoś innego, pisania obraźliwych komentarzy za pośrednictwem Internetu i narzędzi elektronicznych. Omówiono również tematykę związaną z bezpieczeństwem na portalach społecznościowych oraz dbałością o prywatność poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochrony swoich danych osobowych. Funkcjonariusz poinformowali uczniów, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takich działań oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Wyraźnie podkreślił, że będący ofiarą lub świadkiem przemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem bądź inną osobą dorosłą. Uczniowie klas VI-VIII zobaczyli film „Cyberszantaż” ukazujący w dobitny sposób jak nastolatek – sprawca cyberprzemocy staje się potem ofiarą hejtu i przeżywa życiowy dramat.

Ponadto z uczniami klas IV-V pan Grobelny omówił również kwestię bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

Bardzo dziękujemy panu policjantowi za poświęcony czas i profesjonalne zaprezentowanie uczniom naszej szkoły tak wszechobecnego zjawiska cyberprzemocy.