Szkoła Podstawowa w Czernichowie
18.12.2016

Instytut Katalizy 2016

25 LISTOPADA 2016

DZIEŃ OTWARTY INSTYTUCIE KATALIZY I  FIZYKOCHEMII
POWIERZCHNI IM. JERZEGO HABERA POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Były to fascynujące i nietuzinkowe lekcje chemii i fizyki. W Instytucie teoria jest podstawą badań eksperymentalnych. W laboratoriach, mili i sympatyczni ludzie z tytułami doktora, przybliżali gimnazjalistom arcyciekawy świat przyrody. “Mikro- i nano- świat widziany w mikroskopie skaningowym”, “Temperatura, ciśnienie i my”, “Owocowe baterie” czy “Chemia od kuchni”, “Wcelowane dostarczanie leków – synteza i funkcjonalizacja nanonośników” to tylko niektóre tematy wybranych ścieżek dydaktycznych, które poszerzyły wiedzę i zainteresowania światem niewidzialnych, ale dających się rozpoznać w praktyce procesów chemicznych i zjawisk fizycznych.

A oto jeden z eksperymentów: ” Jak wykonać baterię zasilającą z dostępnych w domu elementów”.

  +++

Ocynkowane gwoździe (zawierające cynk, Zn) i miedziane monety (zawierające miedź, Cu) stanowią metaliczne elektrody, natomiast sok owocowy (zawierający kwas cytrynowy) pełni rolę elektrolitu. W wyniku umieszczenia dwóch różnych metali w roztworze elektrolitu zachodzi reakcja chemiczna, której towarzyszy przepływ ładunku elektrycznego od elektrody ujemnej (gwoździa ocynkowanego) do elektrody dodatniej (gwoździa miedzianego). Zjawisko to, znane powszechnie jako prąd elektryczny obserwuje się po podłączeniu odbiornika, np. diody, która zaświeci.