27.11.2022

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 21 listopada nasza szkoła brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego prze UNICEF. 20 listopada to to wyjątkowa data – rocznica uchwalenie Konwencji o prawach dziecka. Przypomina, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący dzieciom na świecie ich prawa. Znajomość i respektowanie tego dokumentu umożliwia dorosłym zagwarantowanie dzieciom ich praw. Natomiast dzieciom pozwala uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, a także umożliwia aktywne uczestnictwo w podejmowaniu decyzji, które je dotyczą.
Nasza szkoła podjęła różnorodne formy aktywności mające uczcić obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Chętni uczniowie i nauczyciele przyszli w tym dniu ubrani na niebiesko. Wykonano gazetki edukacyjne na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych. Prezentowano na nich Konwencję o Prawach Dziecka w formie przystępnej dla dzieci. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki i prezentacje edukacyjne. Dzieci oglądały film „ Wszyscy mamy prawa”, uzupełniały karty pracy, kolorowanki, dotyczące praw dziecka. Na sali gimnastycznej klasa VI a zatańczyła dla uczniów przebywających na świetlicy belgijski taniec integracyjny, włączając do wspólnej zabawy chętne osoby. Dzieci miały namalowane na policzkach niebieskie serduszka, a potem otrzymały niebieskie balony.

#unicefpoland #worldchildrensday