24.11.2019

Nadwiślański Park Etnograficzny

W dniu 22 listopada 2019 dwie klasy piąte z naszej szkoły pojechały na wycieczkę do Wygiełzowa inaczej zwanego Nadwiślańskim Parkiem Etnograficznym. Towarzyszyła nam „złota polska jesień”, która ubarwiła drzewa skansenu i lasu Lipowca na wszystkie kolory jesieni.
Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół
z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najbardziej okazałym obiektem skansenu jest Dwór
z Drogini z roku 1730.
Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu mieszkańców naszego regionu, a przede wszystkim zobaczyć jak wyglądały ich chaty, życie codzienne i praca. Ciekawym miejscem była stara szkoła, która przypominała z wyglądu inne chaty, ale w środku znajdowały się ławki, tablica oraz pokój dyrektora szkoły i nauczyciela wszystkich przedmiotów w jednej osobie.
Po zwiedzaniu skansenu przyszedł czas na warsztaty „Nie święci garnki lepią”. Wykwalifikowany instruktor zapoznał dzieci z historią garncarstwa w regionie i tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Uczniowie poznali też techniki obróbki gliny i próbowali swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim.
Wycieczka wzbogaciła nasza wiedzę o tradycji, kulturze i historii naszego regionu.

Zapraszamy do galerii