1.03.2022

Szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od 2011 r. jest świętem państwowym. Honoruje on i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Żołnierze Wyklęci pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali Oni pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale także na Kresach Wschodnich, które po konferencji jałtańskiej z rąk II RP przejęli Sowieci.

Z okazji tego święta w naszej szkole wyemitowano słuchowisko przygotowane przez Panią Halinę Wieczorek i uczennice klasy 8 a. Powstała także gazetka tematyczna wykonana przez Panią Marię Jarosz, aby jeszcze bardziej przybliżyć uczniom tę historyczną prawdę! Z kolei nauczyciele wychowania fizycznego przyłączyli się do organizacji ogólnopolskiego biegu ,,Tropem Wilczym”, przeprowadzonego na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Czernichowie. Bieg po raz 10 organizuje Fundacja Wolność i Sprawiedliwość. Dystans biegu – 1963 m – to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. W biegu wystartowało 48 uczniów naszej placówki.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do galerii…