Warto pomagać!

Akcja „Razem na Święta”

W ramach przedświątecznej akcji „Razem na Święta”, pod kierunkiem nauczycieli, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernichowie, wykonywali kartki oraz różne ozdoby świąteczne, między innymi bombki, choinki oraz stroiki świąteczne. Na lekcjach informatyki, tworzyli również kartki w programie graficznym. Uczniowie swoje prace przekazali osobom starszym, samotnym, potrzebującym wsparcia w trudnym czasie oraz swoim bliskim.

Celem powyższej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.
Część prac została przedstawiona w galerii poniżej.

Galeria prac

Zbiórka karmy dla zwierząt

W tym roku, po raz dziesiąty, organizowana była zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Już trzeci rok uczniowie, nauczyciele, rodzice pomagają zwierzętom ze schroniska “Psie Pole” w Racławicach.
W poprzednich latach karma była zbierana dla zwierzaków ze schroniska w Krakowie. Z powodu pandemii w tym roku zbiórka odbywała się w sklepie Lewiatan w Czernichowie (dzięki uprzejmości właścicielki) lub poprzez wpłaty na konto stowarzyszenia.

Adopcja na odległość

Koszt wysłania dziecka w Ugandzie do prostej szkoły podstawowej lub średniej, przez rok czasu, z jednym posiłkiem dziennie (wg lokalnych standardów) to ok 150 USD (odpowiednio 130 EURO; ok. 600 PLN, w zależności od aktualnego kursu walut). Wszystkie dzieci w szkołach otrzymują wyżywienie, a część z nich korzysta również z internatu, szczególnie dzieci z odległych wiosek i miejscowości.
Jako szkoła pomagamy dwojgu dzieciom z terenu misji franciszkańskiej w Matugga nad którą duchową opiekę sprawuje o. Adam Klag.
Adopcję na odległość podjęliśmy w roku 2019 i nadal ją kontynuujemy.

Program stypendialny „Skrzydła”

Uczniowie z grupy Caritas , ale także najmłodsi – przedszkolaki, wykonali świąteczne kartki oraz proste ozdoby, które zostały przekazane indywidualnym darczyńcom. Pieniądze z uzyskanych datków zostaną przekazane na program “Skrzydła” Archidiecezji Krakowskiej.
„Skrzydła” to program, który zapewnia stypendia najbardziej potrzebującym uczniom (150 złotych miesięcznie).
Jest to pomoc całoroczna tj. pieniądze uzyskane od darczyńców na razie pomogą opłacić dwa stypendia (300 złotych miesięcznie przez 1 semestr (6 miesięcy). Mamy szczerą nadzieję, że uda się również uzyskać pieniądze na trzecie stypendium.