21.11.2019

Wielka akcja zbierania maskotek

25 XI – Dzień Pluszowego Misia 
To nie jest przypadkowa data – właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania w tym dniu wielu akcji dobroczynnych. Również nasza szkoła postanowiła przy okazji tego święta zorganizować specjalną zbiórkę na szczytny cel.

Zbieramy pluszowe maskotki; nowe lub używane, ale koniecznie w dobrym stanie i świeżo wyprane, niedużych rozmiarów, ale i nie malutkie – ot takie w sam raz do przytulenia dla małych rączek.

Maskotki przeznaczone będą dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, pomogą małym pacjentom przezwyciężyć strach, oderwać się od złych myśli, zapomnieć o bólu, choć na moment, w tych trudnych chwilach odzyskać radość i uśmiech. Dziecko, które dostaje maskotkę zabiera ją ze sobą na zawsze, dlatego, jak dowiedzieliśmy się w sekretariacie pogotowia – każdy pluszak będzie bardzo cenny. 

Maskotki przynieść można do szkoły w dniu 25 listopada i przekazać wychowawcom klas 0-3, opiekunom samorządu uczniowskiego albo zanieść do pokoju pedagoga szkolnego.

Liczymy na pozytywny odzew i wsparcie! 

Koordynator akcji

Joanna Kuć – Kosek