Szkoła Podstawowa w Czernichowie
23.09.2016

Wycieczka do Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Przychodzi uczeń do prawnika…

Klasy trzecie gimnazjum 19 września zwiedzały nowy budynek Sądu Apelacyjnego w Krakowie znajdujący się na  ulicy Przy Rondzie 3. Czterokondygnacyjny budynek ma wysokość 17,10 m, dysponuje powierzchnią użytkową ok. 10.500 m2 i kubaturą 55.500 m3. Działa od 27 września 2010 r. i jest częścią większego kompleksu, obejmującego także Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Dom Aplikanta. Zwiedzanie nowoczesnego budynku Sądu, który ma dopiero sześć lat i jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, połączono z ciekawymi warsztatami, które rozszerzyły wiedzę gimnazjalistów na temat działania sądów i pozwoliły na wzbogacenie słownictwa prawniczego. Uczniowie byli także obserwatorami symulowanego procesu sądowego.

„Prawo wpływa na naszą sytuację i otaczającą nas rzeczywistość. Kształtuje ją! Dlatego ważne, abyś znał swoje prawa i często związane z nimi – obowiązki.” Takie słowa uczniowie znaleźli w rozdziale I broszury, którą otrzymali po spotkaniu z sędzią. Broszura zawiera podstawową wiedzę prawniczą i jest poradnikiem, który pomoże gimnazjalistom znaleźć m.in. informacje do jakich organizacji można zwrócić się o pomoc w trudnych sytuacjach, jak zawierać umowy przez Internet,
a także w jaki sposób należy reagować na pisma urzędowe.

Broszurę można znaleźć i wydrukować wchodząc na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości wpisując: darmowapomocprawna.ms.gov.pl, następnie kliknąć Edukacja Prawna i zejść do hasła GIMNAZJUM-PODRĘCZNIK.